Local Elections 2022 - The Results

Ward results

Number of Conservative Party councillors: 35

Number of Labour Party councillors: 13

Number of Liberal Democrats councillors: 2

Elected councillors by ward

Abingdon

  • Sarah Ann Louise Addenbrooke (Conservative Party)
  • Anne Barbara Cyron (Conservative Party)
  • James Alexander Husband (Conservative Party)

Breakdown of results for Abingdon ward.


Brompton and Hans Town

  • Walaa Idris (Conservative Party)
  • Sophia Alice McVeigh (Conservative Party)
  • Mary Caroline Weale (Conservative Party)

Breakdown of results for Brompton and Hans Town ward.


Campden

  • Catherine Francis Faulks (Conservative Party)
  • Preety Manhar Pancholi Hudd (Conservative Party)
  • Lloyd Lewis North (Conservative Party)

Breakdown of results for Campden ward.


Chelsea Riverside

  • Laura Suzanne Burns (Conservative Party)
  • Gerard Neil Hargreaves (Conservative Party)
  • Sonia Elizabeth Zvedeniuk (Conservative Party)

Breakdown of results for Chelsea Riverside ward.


Colville

  • Mohammed Bakhtiar (Labour Party)
  • Toby James Benton (Labour Party)
  • Dahabo Haji Isse (Labour Party)

Breakdown of results for Colville ward.


Courtfield

  • Janet Kanarek Kollek Evans (Conservative Party) 
  • Gregory Brett Theron Hammond (Conservative Party) 
  • Quentin Noel John Marshall (Conservative Party) 

Breakdown of results for Courtfield ward.


Dalgarno

  • Kasim Mohamed Ali (Labour Party)
  • Eva Jedut (Labour Party)

Breakdown of results for Dalgarno ward.


Earl's Court

  • Hamish Adourian (Conservative Party)
  • Tim Verboven (Liberal Democrats)
  • Linda Anne Wade (Liberal Democrats)

Breakdown of results for Earl's Court ward.


Golborne

  • Mona Abdulla Ishag Adam (Labour Party)
  • Mehdi Sina Lari (Labour Party)
  • Abdullahi Nur (Labour Party)

Breakdown of results for Golborne ward.


Holland

  • Aarien Uday Om Areti (Conservative Party)
  • Lucinda Sophia Alice Knight (Conservative Party)
  • John Thalassites (Conservative Party)

Breakdown of results for Holland ward.


Norland

  • Stuart Charles Graham (Conservative Party)
  • David Charles Lindsay (Conservative Party)

Breakdown of results for Norland ward.


Notting Dale

  • Mona Kamal Ahmed (Labour Party)
  • Marwan Elnaghi (Labour Party)
  • Claire Louise Simmons (Labour Party)

Breakdown of results for Notting Dale ward.


Pembridge

  • Joanna Mary Gardner (Conservative Party)
  • Dori Alexander Schmetterling (Conservative Party)

Breakdown of results for Pembridge ward.


Queen's Gate

  • Sam Mackover (Conservative Party)
  • William Stephen Lane (Conservative Party)
  • Roberto Weeden-Sanz (Conservative Party)

Breakdown of results for Queen's Gate ward.


Redcliffe

  • Thomas Bennett (Conservative Party)
  • Marie-Therese Anne Rossi (Conservative Party)
  • Sidney Yankson (Conservative Party)

Breakdown of results for Redcliffe ward.


Royal Hospital

  • Elizabeth Jennifer Campbell (Conservative Party)
  • Cem Campbell Kemahli (Conservative Party)
  • Emma Wingfield Will (Conservative Party)

Breakdown of results for Royal Hospital ward.


St Helen's

  • Emma Dent Coad (Labour Party and Co-operative Party)
  • Portia Aretha Thaxter (Labour Party and Co-operative Party)

Breakdown of results for St Helen's ward.


Stanley

  • William Blaise Pascall (Conservative Party)
  • Joshua Daniel James Rendall (Conservative Party)
  • Kim David Spencer Taylor-Smith (Conservative Party)

Breakdown of results for Stanley ward.

 

Total Electorate: 96,594

Total Turnout: 31,621

Total Percentage Turnout: 32.7%

Last updated: 6 May 2022